مجله گردشگری

جاذبه‌های گردشگری ایتالیا

جاذبه های گردشگری ایتالیا

ایتالیا کشوری است که معروف به فرهنگ، تاریخ، غذاهای لذیذ، طبیعت زیبا و معماری بی‌نظیرش است. این کشور دارای جاذبه‌های دیدنی فراوانی است که هر ساله میلیون‌ها گردشگر را به خود جذب می‌کند. در زیر به برخی از بهترین جاذبه‌های گردشگری ایتالیا اشاره کرده‌ایم:

کلیسای پانتئون_ روم

کلیسای پانتئون (Pantheon) یکی از شاهکارهای بزرگ معماری رومی باستان در شهر رم و یکی از معروف‌ترین جاهای دیدنی ایتالیا است. این کلیسا، یکی از معابد باستانی مهم رومی بوده و در طول تاریخ به طور متعددی تغییر کاربری داشته است. نام “پانتئون” از کلمه یونانی “پان‌تئون” به معنی “تمام اهل خدا” گرفته شده است.

اصلی‌ترین ویژگی کلیسای پانتئون، گنبد بزرگ و گردان آن است. گنبد پانتئون از بزرگ‌ترین گنبدهای بتنی جهان است و هنوز هم پس از دو هزار سال، یکی از عجایب معماری باستانی باقی مانده است. قطر گنبد بیش از ۴۳ متر است و در بالای معبد قرار دارد.

ورودی کلیسا به شکل یک پرتو درخشان است که از معماری بسیار زیبا و منحصر به فردی برخوردار است. در داخل کلیسا، معماری ساده اما زیبا و شگفت‌انگیز است. یک ویژگی دیگر کلیسای پانتئون، معبد قدیمی خدایان رومی است که در دوران باستان برای فعالیت‌های مذهبی به کار رفته است.

یکی از ویژگی‌های جالب کلیسای پانتئون این است که سقف آن دارای یک گرداب آب بوده است که به طور مستقیم به وسط گنبد منتهی می‌شد. این طراحی منحصر به فرد باعث می‌شد که طوفان‌ها و باران‌های سنگین، آب را از مرکز گنبد دور بکند.

از آثار معروف دیگری که در کلیسای پانتئون قرار دارد، تابلوی “آفرینش آدم” از مایکل‌آنژلو است که در قسمت جلویی کلیسا قرار دارد و از زیباترین و معروف‌ترین آثار هنری دوران رنسانس محسوب می‌شود.

کلیسای پانتئون از لحاظ تاریخی، فرهنگی و معماری یکی از جاذبه‌های مهم گردشگری شهر رم و ایتالیا است و هر سال میلیون‌ها گردشگر از سراسر جهان برای بازدید از این شاهکار باستانی به آن‌جا می‌روند.

جاذبه های گردشگری ایتالیا

کلیسای سیستین

کلیسای سیستین یکی از ارزشمندترین سازه‌های هنری و معماری مذهبی جهان است که در واتیکان شهر رم واقع شده است. این کلیسا به عنوان محل معروف‌ترین آثار هنری رنسانس و باروک، به ویژه تابلوهای مایکل‌آنژلو، مشهور است. کلیسای سیستین نقطه‌ی اصلی مراسم پاپی و جمع آوری مذهبی مسیحیت کاتولیک است.

وقتی از کلیسای سیستین صحبت می‌شود، عموماً به دیوارهای داخلی و سقف زیبای آن اشاره می‌شود که تحت نظر بزرگان هنری نظیر مایکل‌آنژلو و برزوتی ساخته شده‌اند. این آثار برای جلب توجه و ستایش خداوند و جنت نمایش داده شده‌اند.

سقف کلیسای سیستین یکی از شاهکارهای هنری تمام دوران است. طراحی و نقاشی این سقف به مایکل‌آنژلو واگذار شده بود که در طی دوره‌ی ۱۵۰۸ تا ۱۵۱۲ آن را انجام داد. این تابلوهای نقاشی شامل آثاری همچون “آفرینش آدم”، “آفرینش ایو”، “پرتره‌ی خودپسندی” و “آخرین روزها” است.

بخش دیگری از کلیسای سیستین که بسیار مشهور است، دیوار شرقی آن است که مجموعه‌ای از تابلوهای بزرگ دارد که زندگی مسیح و معجزات او را به تصویر کشیده‌اند. این تابلوها توسط هنرمندان معروفی مانند پرهنریک دی بارتولومئو، پیترو پرودی، دانیل داولی و لوکا سینگوری ساخته شده‌اند.

کلیسای سیستین نه تنها یک محل مذهبی است، بلکه یک معجزه هنری و تاریخی نیز به حساب می‌آید. هر سال میلیون‌ها گردشگر از سراسر جهان برای دیدن این آثار هنری با ارزش به کلیسای سیستین می‌آیند، که یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری ایتالیا است.

کلیسای سانتا ماریا دل فیوره

کلیسای سانتا ماریا دل فیوره (Basilica di Santa Maria del Fiore)، یکی از نمادهای بارز و شناخته شده‌ی شهر فلورانس در ایتالیا است. این کلیسا به عنوان یکی از بزرگ‌ترین و زیباترین کلیساهای دنیا معروف است و در قلب شهر فلورانس واقع شده است. ساخت این کلیسا در قرن ۱۳ به دستور شهردار فلورانس، آرنولفو دی کامبیو، آغاز شد و در قرن ۱۵ تمام شد.

یکی از ویژگی‌های برجسته کلیسای سانتا ماریا دل فیوره، گنبد بزرگ و زیبای آن است. این گنبد با قطری بیش از ۴۵ متر، یکی از بزرگ‌ترین گنبدهای دنیاست و به عنوان شاهکاری از معماری رنسانس شناخته می‌شود. گنبد از سنگ‌های چند رنگ مختلف ساخته شده است و تزئینات معماری زیبایی دارد.

در بخش جلویی کلیسا، یک برج زیبا به نام برج ژیبلی وجود دارد که از بالای آن می‌توان به شهر فلورانس و چشم‌انداز زیبای آن نگاه کرد.

یکی از نقاط قوت این کلیسا، آثار هنری بزرگی که در داخل آن قرار دارد، از جمله “پایتخت مایکل‌آنژلو” که یکی از بزرگ‌ترین آثار نقاشی تاریخی است. همچنین “معبد مدونا” و “پلاتونا” نیز از دیگر آثار هنری بزرگ در کلیسا هستند.

در مجموع، کلیسای سانتا ماریا دل فیوره با زیبایی معماری خود، آثار هنری بزرگ، و مکانیک عالی خود، یکی از مقاصد گردشگری بسیار محبوب در ایتالیا و در سراسر جهان است و هر ساله میلیون‌ها گردشگر را به خود جذب می‌کند.

آمفی تئاتر روم

آمفی‌تئاتر روم (Roman Amphitheatre) یکی از جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی مهم در شهر روم، ایتالیا است. این آمفی‌تئاتر که همچنین به نام کالیسهوم مشهور است، یکی از بزرگترین و معروف‌ترین آمفی‌تئاترهای باستانی جهان است و به عنوان یکی از عجایب معماری رومی شناخته می‌شود.

این آمفی‌تئاتر در قلب شهر روم واقع شده و از دورهٔ روم باستان تا کنون باقی مانده است. ساخت این آمفی‌تئاتر در دوره حکومت امپراتور وسپاسین بین سال‌های ۷۰ تا ۸۰ میلادی انجام شد. آمفی‌تئاتر روم در آغاز برای نمایش‌های گلادیاتوری و سایر مسابقات و نمایش‌های عمومی استفاده می‌شده است.

این آمفی‌تئاتر بزرگ یکی از معروف‌ترین و مهم‌ترین ساختمان‌های باستانی رومی است و جایگاه ویژه‌ای در فرهنگ و تاریخ روم دارد. با ظرافت معماری خود، آمفی‌تئاتر روم به عنوان یک مرکز تفریحی و فرهنگی برای مردم روم در آن دوران محسوب می‌شد و امروزه نیز جذابیت گردشگری بسیاری دارد.

از جاذبه‌های آمفی‌تئاتر روم می‌توان به معماری باشکوه آن، ساختار سرسخت و استوارش، و چشم‌انداز فوق‌العاده‌ای آن به شهر روم اشاره کرد. همچنین برخی از فعالیت‌های فرهنگی و هنری نیز در این آمفی‌تئاتر برگزار می‌شود که گردشگران و علاقمندان به تاریخ می‌توانند از آنها بهره‌مند شوند.

جاذبه های گردشگری ایتالیا

برج پیزا

برج کج پیزا (Leaning Tower of Pisa) یکی از نمادهای معروف جهان و جزء جاذبه‌های گردشگری اصلی ایتالیا است. این برج در شهر پیزا در استان توسکانی واقع شده و به دلیل شیب خود به سمت یکی از جانب‌هایش شهرت دارد.

برج کج پیزا در دوره‌های مختلف ساخته و گسترش یافته است، اما از سال ۱۱۷۳ آغاز شد و در طول ساخت آن، به دلیل مشکلات در خاک برداری، برج کم کم شیب خود را به سمت شمال شرقی کسب کرد. این برج در حالی که به شیب ۳.۹ درجه به سمت چپ خود کج شده، حدود ۵۷ متر ارتفاع دارد.

برج کج پیزا به عنوان یکی از عجایب معماری جهان شناخته می‌شود و در سال ۱۹۸۷ به عنوان یکی از میراث‌های جهانی یونسکو ثبت شده است. این برج بخشی از مجموعه‌ای از ساختمان‌های تاریخی در میدان دومو (Piazza del Duomo) است که باعث زیبایی و جذابیت فضای شهری پیزا شده است.

برج کج پیزا علاوه بر شیب خود برج، با فراوانی نمونه‌های هنری و معماری دیگر نیز معروف است. از جمله آثار دیدنی در این برج می‌توان به آرماندهانا، مجموعه از نقاشی‌ها و موزه‌های هنری و پایگاه‌های تاریخی اشاره کرد که باعث جذابیت بیشتر این مکان می‌شوند.

برج کج پیزا به عنوان یکی از مقاصد گردشگری محبوب در ایتالیا شناخته می‌شود و هر ساله میلیون‌ها گردشگر از سراسر جهان برای دیدن این برج معروف و عجیب به پیزا سفر می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *