بحر المیت، دریایی که کسی در آن غرق نمی شود

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

همه چیز از دریای مرده

آب های کمی در دنیا وجود دارند که به اندازه ی دریای مرده از نظر تاریخی، جغرافیایی و مذهبی دارای اهمیت باشند؛ در سنت مصریان باستان، یهودیان و در سنت های اسلامی، این دریا روی نقشه آورده شده است. دریای مرده، جایی است که کسی در آن غرق نمی شود. در ادامه عصر پرواز ، شما را با حقایقی از دریای مرده یا همان بحرالمیت که به احتمال زیاد از آن بی خبرید آشنا می کند:

– این دریا به خاطر شوری بیش از اندازه ای که دارد، به «مرده» معروف است. میزان بالای شوری ای که در این دریا وجود دارد، حیات گیاهی و جانوری در آن را غیر ممکن می کند و به همین دلیل است که به آن کلمه ی«مرده» را نسبت داده اند. البته طبق تحقیقاتی که انجام شده است، جانداران کوچکی مثل باکتری ها در ته این دریاچه دیده شده اند. – این دریا واقعا دریا نیست! درست است که به آن دریا می گویند اما از نظر تکنیکی دریا نیست بلکه دریاچه ای شور است که رودخانه ی اردن در آن جریان دارد و آن هم همه ی آب را نگه می دارد و به دریا یا اقیانوس دیگری نمی ریزد. – این دریا یا همان دریاچه، ۹.۶ برابر اقیانوس ها میزان نمک بیشتری دارد و آنقدر زیاد است که نمک کل یک اقیانوس در برابر آن، مثل یک قطره ی کوچک است. حتی با اینکه آب تازه ی رودخانه ی اردن در آن می ریزد، به خاطر اینکه این آب جایی برای رفتن ندارد، همانجا تبخیر می شود و چیزی که باقی می ماند، دنیایی از نمک است.

– این دریاچه، کم ارتفاع ترین مکان روی زمین است و ۴۲۰۰ متر پایین تر از سطح دریا قرار دارد. – دریای مرده، آب و هوای بسیار منحصر بفردی دارد و به دلیل اینکه توسط محیط بیابانی احاطه شده است، ۳۳۰ روز آفتابی در این منطقه وجود دارد و میزان باران و رطوبت در آن بسیار کم است. جالب است بدانید در طول روز، دمای هوا بین ۶۰ تا ۱۰۰ درجه ی سانتیگراد می شود و چیزی که آن را بی همتا می کند این است که تنها مکانی روی زمین است که می توانید مدت زمان طولانی در آن آفتاب بگیرید و اصلا نسوزید و دلیل آن هم، لایه های طبیعی محافظتی ای است که در مقابل اشعه های UV وجود دارد. – نمک غلیط دریاچه باعث می شود تا به راحتی روی آب شناور بمانید. اگر از غرق شدن می ترسید و خیلی علاقه ای به دست و پا زدن در آب ندارید، دریای مرده دوست شماست! وجود نمک غلیظ در این دریاچه به شما کمک می کند تا بدون هیچ زحمتی روی آب بمانید و باز به همین دلیل، شنا در آن غیر ممکن است. درست مثل این است که همیشه وسیله ی شناوری به شما وصل شده باشد!

– دریایی که هنوز هم کشته می دهد. ممکن است کمی دلخراش باشد اما علیرغم اینکه به راحتی می توانید در این دریا شناور بمانید، هنوز هم امکان غرق شدن وجود دارد و در واقع دریای سیاه به عنوان دومین مکان خطرناک برای شنا در اسراییل شناخته شده است. دلیل آن هم این است که حرکت کردن در این دریاچه سخت است و فکر کنید که در شرایط مناسبی هم نباشید… و بعد الکترولیت بدنتان را خالی می کند و باعث آسیب رسیدن به کلیه و مسموم شدن و در نهایت مرگ می شود.

منبع: list25.com

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *