رفت و آمد در استانبول

میانگین جمعیتی که به صورت روزانه برای گشت و گذار و رفت و آمد در استانبول از وسایل نقلیه عمومی استفاده میکنند نزدیک به 5 میلیون نفر است که این عدد از جمعیت پایتخت بعضی کشورهای اروپایی هم بیشتر است .در نگاه اول ممکن است استفاده از وسایل نقلیه ی عمومی مثل مترو ، تراموا ، اتوبوس و…پیچیده به نظر بیاید اما با خواندن این مطلب به راحتی میتوانید روش استفاده از آنها را یاد بگیرید و هزینه ی سفر خود را کاهش دهید.

سیستم حمل و نقل عمومی در استانبول طی چند سال گذشته پیشرفت خوبی کرده .شاید با ورود به استانبول فکر کنید که برای رفت و آمد بین مناطق مختلف استانبول باید از تاکسی استفاده کنید اما با توجه به هزینه ها و ترافیک ما تاکسی را پیشنهاد نمیکنیم.

این را به یاد بسپارید که استانبول یکی از شهرهای پرترافیک است مخصوصا با تغییرات جدیدی که در میدان تکسیم ایجاد شده ترافیک خیابان های منتهی به آن بیشتر هم شده است.

استفاده از تاکسی یا وسایل نقلیه ی عمومی؟

مورد اولی که باید به آن دقت کنید این است که برای رسیدن به ایستگاه وسایل نقلیه عمومی باید مسافت بیشتری طی کنید در مقایسه با زمانی که میخواهید از تاکسی استفاده کنید. ایستگاه مترو که همیشه در زیر زمین است و شما باید اول شرایط فیزیکی خود را برای بالا و پایین رفتن از پله در نظر داشته باشید.

کرایه حمل و نقل عمومی در استانبول برای هریک نفر و برای هر یک سفر تقریبا 2 لیر ترکیه است.برای مثال شما اگر مسافت بین سلطان احمد تا تکسیم را بدون ترافیک با تاکسی طی کنید تقریبا 11 لیراست ، تاکسی های استانبول همه درای تاکسی متر و زمان سنج هستند و هرچقدر زمانی که برای رسیدن به مقصد طی میشود بیشتر طول بکشد کرایه هم اضافه تر میشود. در صورتیکه اگر برای این مسیر تراموا استفاده کنید هزینه تان کمتز از 4 لیر خواهد شد.پس با یک نگاه متوجه میشوید که وسایل حمل و نقل عمومی برایتان به صرفه تر است.

وسایل حمل و نقل عمومی در استانبول از ساعت 06:00 صبح تا 11:00 شب باز هستند.برای تردد در شهر یا خارج از شهر در ساعاتی غیر از این از تاکسی استفاده کنید که امنیت بیشتری دارد.

پرداخت هزینه وسایل نقلیه عمومی

برای پرداخت هزینه وسایل نقلیه در استانبول دو راه میتوانید از غرفه ها یا دستگاه هایی که در ایستگاه ها وجود دارند ژتون ( بلیط) خریداری کنید یا میتوانید کارت اعتباری یا بلیط الکترونیک که در استانبول به آن استانبول کارت گفته میشود استفاده کنید . استانبول کارت را از غرفه ها یا دستگاه هایی که در ایستگاه ها قرار دارند یا ازدکه ها میتوانید خریداری کنید.هزینه ی هر سفر شما با ژتون 3 لیر و با استانبول کارت 1.95 لیر محاسبه میشود پس یادتان باشد استانبول کارت تهیه کنید.در روز آخری که قصد بازگشت به کشور خود ا ارید اگر استانبول کارتتان هنوز شارژ داشت میتوانید به غرفه ی ایستگاه مراجعه کرده و کارت خود را پس بدهید و باقی مانده مبلغ خود را به صورت نقد دریافت کنید.

 

F1 خط فونیکلار تکسیم – کاباتاش

فونیکولار(يك سيستم حمل و نقل ريلي است كه به منظور جابجايي در شيب هاي تند به كار مي‌رود) در ژوئن 2006 از میدان تکسیم تا اسکله کاباتاش راه اندازی شد و کمک فراوانی به کوتاه کردن فاصله ی این دو مسیر طولانی کرد ، در حال حاضر با استفاده از فونیکولار مسیر بین تکسیم تا اسکله کاباتاش در دو دقیقه و نیم طی میشود.شما از اسکله کاباتاش بت کمی پاده روی به کاخ دولماباغچه میرسید و بعد میتوانید از طریق کشتی به سمت جزایر زیبای پرنسس و بویوک آدا ، منطقه بسفر بروید.از کاباتاش با خط تراموای تی یک به سمت منطقه ی سلطان احمد بروید و از آثار تاریخی و دیدنی های استانبول مانند موزه ها و مساجدی که در این مناطق قرار گرفته اند دیدن کنید.

ساعت حرکت اولین قطار 00:06 و ساعت حرکت آخرین قطار 00:00 است.

قطار ها در زمانهای شلوغ هر سه دقیقه یک بار به ایستگاه میرسند.

(Baghcilar)باغچیلر  ( kabatas) کاباتاش  T1 تراموای

اگر دوست دارید در هنگام طی مسر برای رسیدن به مقصدتان بخشی از مناظر متنوع و زیبای استانبول را هم ببینید میتوانید از این خط استفاده کنید ، در زیر چندین نقطه ی مهم که در این مسیر میتوانید ببینید را برایتان نوشته ایم:

ایستگاه کاباتاش ابتدای خط تراموا تی یک قرار دارد، شما از طریق فونیکلار از میدان تکسیم به کاباتاش میرسید .با پنج دقیقه پیاده روی از کاباتاش به کاخ دولماباغچه میروید و از طریق کشتی هایی که در این اسکله هستند به جزایر پرنسس و بویوک آدا میروید.

ایستگاه بایزید:برای دیدن بازار بزرگ ومسجد سلیمانیه  از این ایستگاه استفاده کنید.

ایستگاه سلطان احمد:بسیاری از نقاط دیدنی استانبول مانند کاخ توپکاپی،ایا صوفیه ، مسجد آبی،آب انبار کلیسا  از طریق ایستگاه سلطان احمد در دسترس هستند.

ایستگاه امینونو:یکی از جاذبه های گردشگری استانبول بازار ادویه استانبول است که در بین توریست ها خیلی طرفدار دار دبه ویژه توریست های اروپایی.

ایستگاه کاراکوی:برای دسترسی به انتهای خیابان استقلال (که از تکسیم شروع میشود)میتوانید در ایستگاه کاراکوی پیاده شوید.

ایستگاه توپهانه یا توپخانه:این ایستگاه یکی دیگر از اسکله های معروف استانبول است که کشتی های کروز مسافربری در آن بارگیری میکنند.

قطار ها هرروز از ساعت شش صبح تا دوازده شب به فاصله ی دو دقیقه در این ایستگاه رفت و آمد میکنند.

ایستگاه کاباتاش (Kabataş)

کاخ دولماباغچه (Dolmabahce)

ایستگاه بایزید (Beyazit):

بازار بزرگ Grand Bazaar

مسجد سلیمانیه Süleymaniye Mosque

ایستگاه سلطان احمد (Sultanahmet)

کاخ توپکاپی Topkapi Palace

ایا صوفیه Haghia Sofia

مسجد آبی Blue Mosque،

آب انبار کلیسا Basilica Cistern

ایستگاه امینونو (Eminönü)

بازار ادویه یا Spice Bazar

ایستگاه کاراکوی (Karakoy)

ایستگاه توپهانه یا توپخانه (Tophane)

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *